eスポーツ、FPS、MOBA、ゲーミングデバイスの最新情報を紹介する個人ニュースサイト

『Intel Extreme Masters Season V European Championship Finals』試合スケジュール発表

Intel Extreme Masters Season V

2011 年 1 月 20 ~ 23 日にウクライナの『Kiev CyberSport Arena』で開催される『Intel Extreme Masters Season V European Championship Finals』の試合スケジュールされました。

Intel Extreme Masters Season V European Championship Finals

Counter-Strike1.6

1月20日(木)

  • Japan 19:00-20:00 Group A: Poland Frag eXecutors [vs] Russia MYM
  • Japan 20:00-21:00 Group A: Sweden SK Gaming [vs] France Electronic Sahara
  • Japan 21:00-22:00 Group A: Poland Frag eXecutors [vs] France Electronic Sahara
  • Japan 21:00-22:00 Group A: Denmark mTw [vs] Russia MYM
  • Japan 22:00-23:00 Group A: Sweden SK Gaming [vs] Germany mousesports
  • Japan 23:00-24:00 Group B: Sweden fnatic [vs] Ukraine Na`Vi
  • Japan 23:00-24:00 Group B: Russia forZe [vs] Denmark Copenhagen Wolves
  • Japan 23:00-24:00 Group B: Sweden fnatic [vs] Ukraine Na`Vi
  • Japan 24:00-25:00 Group B: Germany Alternate [vs] Sweden Lions
  • Japan 25:00-26:00 Group B: Germany mousesports [vs] Sweden Lions
  • Japan 25:00-26:00 Group B: Germany Alternate [vs] Denmark Copenhagen Wolves
  • Japan 25:00-26:00 Group B: Russia forZe [vs] Ukraine Na`Vi
  • Japan 26:00-27:00 Group B: Germany Alternate [vs] Ukraine Na`Vi
  • Japan 27:00-28:00 Group B: Sweden Lions [vs] Denmark Copenhagen Wolves
  • Japan 28:00-29:00 Group B: Sweden fnatic [vs] Russia forZe

1月21日(金)

  • Japan 19:00-20:00 Group A: Denmark mTw [vs] Germany mousesports
  • Japan 20:00-21:00 Group A: France Electronic Sahara [vs] Germany mousesports
  • Japan 20:00-21:00 Group A: Sweden SK Gaming [vs] Russia MYM
  • Japan 21:00-22:00 Group A: Poland Frag eXecutors [vs] Denmark mTw
  • Japan 22:00-23:00 Group A: France Electronic Sahara [vs] Russia MYM
  • Japan 23:00-24:00 Group A: Poland Frag eXecutors [vs] Germany mousesports
  • Japan 24:00-25:00 Group A: Sweden SK Gaming [vs] Denmark mTw
  • Japan 25:00-26:00 Group B: Sweden fnatic [vs] Denmark Copenhagen Wolves
  • Japan 26:00-27:00 Group B: Germany Alternate [vs] Russia forZe
  • Japan 27:00-28:00 Group B: Sweden Lions [vs] Ukraine Na`Vi
  • Japan 28:00-29:00 Group A: Poland Frag eXecutors [vs] Sweden SK Gaming
  • Japan 28:00-29:00 Group B: Russia forZe [vs] Sweden Lions

1月22日(土)

  • Japan 19:00-21:20 Quarter-Final #1: Group A 2位 [vs] Group B 3位
  • Japan 21:40-24:00 Quarter-Final #2: Group B 2位 [vs] Group A 3位
  • Japan 24:00-26:20 Group B 1位 [vs] Quarter-Final #1の勝者
  • Japan 26:20-28:40 Group A 1位 [vs] Quarter-Final #2の勝者

1月23日(日)

  • Japan 19:00-21:20 3位決定戦
  • Japan 24:20-26:40 Grand Final

Quake Live

1月20日(木)

  • Japan 19:00-19:45 Group B: Poland tox1c [vs] Russia cooller
  • Japan 19:00-19:45 Group B: Austria noctis [vs] France GoHLinK
  • Japan 19:45-20:30 Group B: Belarus cypher [vs] Sweden fazz
  • Japan 20:30-21:15 Group B: Belarus cypher [vs] Russia cooller
  • Japan 21:15-22:00 Group B: Austria noctis [vs] Sweden fazz
  • Japan 22:00-22:45 Group B: Poland tox1c [vs] France GoHLinK
  • Japan 22:45-23:30 Group A: Sweden madix [vs] Germany k1llsen
  • Japan 22:45-23:30 Group A: Poland av3k [vs] United Kingdom zsx
  • Japan 23:30-24:15 Group A: France strenx [vs] Sweden Spart1e
  • Japan 24:15-25:00 Group A: Sweden madix [vs] United Kingdom zsx
  • Japan 25:00-25:45 Group A: Poland av3k [vs] Sweden Spart1e
  • Japan 25:45-26:30 Group A: France strenx [vs] Germany k1llsen
  • Japan 26:30-27:15 Group A: Sweden madix [vs] Poland av3k
  • Japan 27:15-28:00 Group A: France strenx [vs] United Kingdom zsx
  • Japan 28:00-28:45 Group A: Germany k1llsen [vs] Sweden Spart1e

1月21日(金)

  • Japan 19:00-19:45 Group B: Austria noctis [vs] Poland tox1c
  • Japan 19:45-20:30 Group B: Belarus cypher [vs] France GoHLinK
  • Japan 20:30-21:15 Group B: Sweden fazz [vs] Russia cooller
  • Japan 21:15-22:00 Group B: Sweden fazz [vs] France GoHLinK
  • Japan 22:00-22:45 Group B: Belarus cypher [vs] Poland tox1c
  • Japan 22:45-23:30 Group B: Austria noctis [vs] Russia cooller
  • Japan 23:30-24:15 Group A: France strenx [vs] Sweden madix
  • Japan 24:15-25:00 Group A: Sweden Spart1e [vs] United Kingdom zsx
  • Japan 25:00-25:45 Group A: Poland av3k [vs] Germany k1llsen
  • Japan 25:45-26:30 Group A: France strenx [vs] Poland av3k
  • Japan 25:45-26:30 Group B: Austria noctis [vs] Belarus cypher

1月22日(土)

  • Japan 19:00-19:55 Quarter-Final #1: Group A 2位 [vs] Group B 3位
  • Japan 19:55-20:50 Quarter-Final #2: Group B 2位 [vs] Group A 3位

1月23日(日)

  • Japan 19:00-19:55 Group B 1位 [vs] Quarter-Final #1の勝者
  • Japan 19:55-20:50 Group A 1位 [vs] Quarter-Final #2の勝者
  • Japan 25:45-26:40 3位決定戦
  • Japan 26:40-27:35 Grand Final

StarCraft2

1月20日(木)

  • Japan 19:00-20:15 Group B: Germany GoOdy [vs] Germany Socke
  • Japan 19:00-20:15 Group B: Czech Republic PredY [vs] Italy ClouD
  • Japan 20:15-21:30 Group B: Sweden SjoW [vs] France SarenS
  • Japan 20:15-21:30 Group B: Czech Republic PredY [vs] Germany Socke
  • Japan 21:30-22:45 Group B: Germany GoOdy [vs] France SarenS
  • Japan 21:30-22:45 Group B: Sweden SjoW [vs] Italy ClouD
  • Japan 22:45-24:00 Group A: Finland Naama [vs] Ukraine White-Ra
  • Japan 22:45-24:00 Group A: Sweden merz [vs] Poland Tarson
  • Japan 24:00-25:15 Group A: Ukraine Kas [vs] United KingdomDeMusliM
  • Japan 24:00-25:15 Group A: Finland Naama [vs] Poland Tarson
  • Japan 25:15-26:30 Group A: Ukraine Kas [vs] Ukraine White-Ra
  • Japan 25:15-26:30 Group A: Sweden merz [vs] United KingdomDeMusliM
  • Japan 26:30-27:45 Group A: Ukraine Kas [vs] Sweden merz
  • Japan 26:30-27:45 Group A: Finland Naama [vs] United KingdomDeMusliM
  • Japan 27:45-29:00 Group A: Ukraine White-Ra [vs] Poland Tarson

1月21日(金)

  • Japan 19:00-20:15 Group B: France SarenS [vs] Italy ClouD
  • Japan 19:00-20:15 Group B: Germany GoOdy [vs] Czech Republic PredY
  • Japan 20:15-21:30 Group B: Sweden SjoW [vs] Germany Socke
  • Japan 20:15-21:30 Group B: Germany GoOdy [vs] Italy ClouD
  • Japan 21:30-22:45 Group B: France SarenS [vs] Germany Socke
  • Japan 22:45-24:00 Group B: Sweden SjoW [vs] Czech Republic PredY
  • Japan 24:00-25:15 Group A: Ukraine Kas [vs] Poland Tarson
  • Japan 24:00-25:15 Group A: Finland Naama [vs] Sweden merz
  • Japan 25:15-26:30 Group A: Ukraine White-Ra [vs] United KingdomDeMusliM
  • Japan 26:30-28:00 Group A: United Kingdom DeMusliM [vs] Poland Tarson
  • Japan 26:30-28:00 Group B: Germany Socke [vs] Italy ClouD

1月22日(土)

  • Japan 19:55-21:40 Quarter-Final #1: Group A 2位 [vs] Group B 3位
  • Japan 21:40-23:25 Quarter-Final #2: Group B 2位 [vs] Group A 3位

1月23日(日)

  • Japan 20:50-22:35 Group B 1位 [vs] Quarter-Final #1の勝者
  • Japan 22:35-24:20 Group A 1位 [vs] Quarter-Final #2の勝者
  • Japan 25:35-27:20 3位決定戦
  • Japan 27:35-29:20 Grand Final

Counter-Strike1.6 部門では、Denmark Full Gaming がデンマークの税金の問題により選手のサポートが出来ないことから出場を辞退しています。
この結果、wazorN 選手がチームを脱退したことも明らかにされました。

Counter-Strike1.6部門に代理出場するチームは後ほど発表されます。

情報元

Yossy
Writer
Negitaku.org 運営者(2002年より)。CS:GO、Dota 2が大好きです。 ラーメン、ランニング(60km完走)、カメラが趣味です。 じゃがいも、誤字脱字を見つけるのが苦手です。

https://twitter.com/YossyFPS/
Comments (0)
  1. Avatar Kijim says:

    ビッグマッチのfnatic vs SKが見れるといいなぁ。

  2. Avatar tokumei says:

    いよいよ来週ですね

  3. Avatar SquALL.Xet says:

    mouz vs lionの奴だけど
    SWEにmouzってあったっけ

  4. Avatar HigoNiisan says:

    Coollerとk1llsenを応援

  5. Avatar breek says:

    Morrow出てないのか・・・

  6. Avatar Iniesta says:

    GO!Fnatic!xD